PRILIKOM KUPOVINE POLOVNE HARMONIKE OBRATITE PAŽNJU NA:

– OČUVANOST (IZGLED) – neke ogrebotine ili veća oštećenja, ukazuju na udarac koji je harmonika pretrpela. Veliki udarac, osim spoljašnjih oštećenja, može da prouzrokuje tehničko oštećenje i lošu funkcionalnost harmonike.

– ZVUK HARMONIKE – ukoliko ste početnik, obratite pažnju makar na osnovne stvari – svaki ton mora da proizvodi zvuk prilikom širenja i prilikom zatvaranja meha, a poželjno je da taj zvuk bude čist ton. Za ozbiljniju procenu konsultujte se sa profesorom ili majstorom.

– DA LI SE UPOTREBLJAVA ILI GODINAMA STOJI – česta je zabluda da je harmonika koja “godinama stoji u podrumu” i “ne svira se” očuvana i potpuno ispravna. Usled dugog stajanja i loših uslova održavanja, mnoge harmonike gube na svom kvalitetu.

– GDE SE HARMONIKA KORISTILA (KUĆA, ŠKOLA, JAVNI NASTUPI) – pravilna upotreba instrumenta odražava se na njen fizički izged i tehničku ispravnost! Harmonika koja se godinama koristi na otvorenom nije ista kao ona koja se koristi u kućnim uslovima ili u školi.

– DA LI IMA SVOJ KOFER, KAIŠEVE – očuvanost kaiševa i kofera često daje najbolju sliku o ispravnosti određene harmonike.